Becky's Farm Life

The simple life, living off God's land, one day at a time.

Is it worth it to have a milk cow? YES

863.5 gallons 

from 12-1-07 to 9-26-08, just milk in gallons, 10 months.
x    $3.00 price of the cheapest store bought milk- by the gallon
= $ 2,590.50 total of milk if bought in store
–  $1,600.00 10 months of feed for cow, $160 a month
=$990.50 we saved just on milk in 10 months

But this is just milk prices. From this milk I have made: all the butter, whip cream, cheeses, sour cream, fed the cats and dogs and more, that we use.

So really our savings is more than above. But I use the number as a guide to make sure I am not losing money by feeding the cow.

Some people have wanted to know this as they are thinking of getting a milk cow.

Hope this helps.

Becky

 

Advertisements

September 20, 2008 - Posted by | Food prices, homemade cheese, milking cow, saving money, self sufficiency | , , , ,

2 Comments »

  1. Great breakdown on prices Becky. I always tell people that cow manure makes my garden grow sooo good. So that is even another benefit.

    Comment by throwback at trapper creek | September 21, 2008 | Reply

  2. I’ve been thinking about getting a few chickens, but now I’m thinking I may need to add a milk cow to my wish list. :o) Milk is $4 a gallon here – even the store brands. Ugh!

    Stacie

    Comment by arksoaper | September 21, 2008 | Reply


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: